Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Magyarországon világhírű háziszámítógépek - Videoton TV Computer

Sorozatunk harmadik részéhez érkezett: Videoton - erről a cégről a 80-as években egy kiváló focicsapat, TV-k és HiFi-k jutottak az emberek eszébe.

TV Computer

Aki "közelebb volt a tűzhöz", az tudhatta, hogy nagy hadi gyártóról és szállítóról van szó, sőt nagy informatikai rendszerekhez terminálokat és egyéb eszközöket is készítettek. Így merülhetett fel a gondolat, hogy ha ennyire felkészült cégről van szó, miért is ne szálljanak bele a világon mindenütt virágzó házi-számítógép üzletbe, főleg úgy, hogy az iskolaszámítógépesítés több ezer fix megrendelést jelenthetett? A Videoton nagy volt, erős volt, voltak gyártási tapasztalatai - logikusnak tünt a lépés.

Ha nincs saját, akkor licenceljünk

Nem lehet tudni, kinek az ötlete lehetett, mindenesetre mai szemmel nézve is jó döntés volt: ahhoz, hogy korszerű készüléket gyárthassanak két út lehetséges: fejleszteni egyet ennek minden buktatójával, illetve megvásárolni a licencét egy már létező készüléknek, amelyről tudni lehet, hgoy világszinvonalú. Ez utóbbi történt, a múlt héten bemutatott Enterprise 64/128-at fejlesztő cég egyik régebbi modelljét vették meg, ez alapján készült a Videoton TV Computere. Természetesen a terveket előbb át kellett állítani hazai viszonyokra és alkatrészkre (akkortájt a keleti blokkban még a licencelt, vagy "ellopott" technológiák elérhetősége sem volt garantált - magyarán mindennapos volt az alkatrészhiány).

TV Computer képernyő

Az Elan 64 (ez volt az Enterprise közvetlen elődje) és a TV Computer konstruktőrei gyakorlatilag napi kapcsolatban álltak egymással, így elméleti síkon igencsak hasonló tudású készülék jött létre - ami azonnal feltünő különbség az nem más, mint a processzor órajele, hsizen az Enterprise-ban 4MHz-en, míg a TV Computerben 3,125 MHz-en ketyegett a Z80 (később Z80A). Az átalakítás és a "magyarítás" sajnos komoly áldozatokkal járt. Hogy miért? Mert a TV Computer alkatrészei java részt gyönge minőségűek voltak: a joystick hamar letört, a műanyag ház recsegett, a forrasztások néha elengedtek, vagy gyárilag hiányoztak - rengeteg volt a minőségi reklamáció a forgalmazás megkezdése után.

TV Computer

Mégiscsak egyedi?

Ennek ellenére léteztek olyan dolgok, amelyekben a TV Computer egyedi volt. Elsőként a magyar billentyűzet, illetve a gyárilag beépített magyar karakterkészlet. Másrészt a négy bővítőhely, ami igencsak ritkaságnak számított a 80-as években. S volt egy harmadik dolog, amely inkább hátrány volt, mint előny: a gép ugyanis legfőképp kazettás magnó használatára készült, de a BRG legendás MK27-ese nem volt a csúcsok csúcsa az akkortájt forgalmazott Polimer szalagokról nem is beszélve. Elvileg a készülék önmagában nem kezelt lemezes egységet - azonban létezett ilyen, amely saját operációs rendszert hordozott (kettőt is voltaképpen, hiszen képes volt PC-s floppykat is olvasni). Nagyon sok hardver-kiegészítőt fejlesztettek idehaza a TV Computerhez: hangdigitalizálót, memóriabővítéseket, hálózati csatlakoást, illetve ezt vezérlő egységet stb.. A gép 3 változatban került forgalomba: a 32K, ahogy a neve jelzi egy 32 kilobyte memóriás, BASIC 1.2-es gép volt. A 64K csak a memória méretében különbözött az előzőtől. A 64K+ modellbe, amely az iskolaszámítógép programon indult, már továbbfejlesztett BASIC 2.2 volt található. A televízióhoz/monitorhoz az antennán, RGB kimeneten és kompozit kimeneten át is lehetett csatlakoztatni.

TV Computer kazetta

Forgalmazás és bukás

A TV Computer 1984-re lett kész és meg is jelent a Centrum Áruházakban, potom 12800 forintért - ez akkortájt egy tanár három havi fizetésének felelt meg (Életem első fizetése 1984 októberében 3100 forint volt). A BRG magnót 2900 forintért lehetett kapni. Ilyen áron a magán-vásárlókat kevésbé érdekelte, igaz ez akkor is, ha tudjuk, hogy külön TV-műsor indult (saját könyvvel) a TV Computer BASIC-jének elsajátítására. Az interneten fellelhető adatok szerint állami megrendelésre mintegy 12000 darab készüléket adtak el, 1988-ig, ezek közül 3000 db 32K-s, és 9000 db 64K-s volt. Magánemberek részére a Centrum Áruházak forgalmazta 14-16000 forint körüli áron: 40-50 programot is árultak hozzá, amely között volt szövegszerkesztő, levélnyilvántartó, CP/M operációs rendszer, FORTH programozási nyelv stb.

TV Computer

A rengeteg meghibásodás hatására a Novotrade nem vállalta a gép szervizelését és a programfejlesztés is akadozott rá. Ugyan készült a TV Computerhez Spectrum emulátor hardver, azonban csak egy darab példányban, házilag: ennek gyártására nem került sor. A Videoton az évek alatt nem tudta csökkenteni az előállítás költségeit, így mivel a TV Computer nem volt kompatíbilis sem a Spectrummal, sem az Enterprise 128-al és a Novotrade ellenérdekelt volt a programfejlesztésben (jóval nagyobb bevétele volt a Commodore fejlesztésekből, sőt később ők hozták be Magyarországra az Enterprise 128-at) a készülék szép lassan támogatás nélkül maradt, gyártása megszünt. Bukását többek között egy másik magyar számítógép, a jövő héten bemutatásra kerülő Primo is okozta, bár az okok közül többet is felsoroltunk. Manapság a TV Computer minden retro gyüjtő kollekciójának értékes darabja, egy-egy ép példány igazi ritkaságnak számít.

Műszaki adatok:

Processzor: Z80 / 3,125 MHz

ROM: 20 kbyte BASIC+OS (max. 24 kbyte-ig)

RAM: 32 kbyte vagy 64 kbyte

Video RAM: 16K (A 64K+-ban 64K)

I/O ROM-RAM: maximum 4db kártyáig (32K vagy 64K)

Szöveges mód: 64 x 24 karakter

Grafikus módok: 128 x 240 /16 szín (24x16 karakter) (GRAPHICS 16)

256 x 240 / 4 szín (24x32 karakter) (GRAPHICS 4)

512 x 240 / 2 szín (24x64 karakter) (GRAPHICS 2)

Hang: 1 csatorna 12 bites programozható lánc /195812,5 Hz/

Billentyűzet: 57 nyomógomb, 9 funkció billentyű

Botkormány: Beépített, a gépen két botkormány port is található

Kimenetek: TV kimenet PAL (25-40 csatorna közt), hangvivő képvivő + 6,5 MHz, FM

RGB kimenet - 75 Ohm 1,4 Vpp

Magnó csatlakozás - 200mVpp

Centronics port

2 x joystick csatlakozó

cartridge csatlakozó (max. 16 kbyte)

4 x bővítő csatlakozó (max. 8 kbyte ROM egyenként)

BASIC: TVC Basic V1.2 (64K+ modellnél TVC Basic V2.2)

Dragon György

(Eredeti közlés: 2012. május 20., GameStar Online)

1 Tovább

Emoji - emotikonok japán módra

A japán ,internetes írásbeli kultúra része az a sok piktogram, amely már a nyugati digitális kultúrában is elterjedt. No nem az egyszerű smiley-ra gondolok. (Az már a nyolcvanas évek elejétől közhasználatú az interneten.) A japán digitális írásbeliségben hagyományosan igen gazdag képi elemkészlet alakult ki, és sztenderdizálódott mind a formájuk, mind a jelentésük. Ezek a színes pici ábrák először a nagy japán mobilszolgáltatóknál, majd a messenger programokban terjedtek el, és kaptak szabályos karakterkódokat.

Érdekes, hogy a nyugati digitális írásbeliségben is kezdenek elterjedni, és teljes gazdagságukban hozzáférhetővé válni az emojik. Először a közhasználatban lévő messenger programokban kezdtünk találkozni pici, színes smileykkal, majd kezdett egyre jobban bővülni a kör, és megjelentek kis virágok, egy csésze gőzölgő kávé pici, színes képe és egyéb ilyenek. Manapság viszont az emojik ehhez képest sokkal gazdagabbak, és először iPhone alkalmazásoknak köszönhetően terjedtek el japánon kívüli kultúrákban is, majd később más platformokon is elérhetővé váltak a különböző emoji kiegészítők.

Mindemellett jól megfigyelhető a japán és a nyugati kultúra különböző értelmezése. Japán környezetben az emojik erősen hozzátartoznak a digitális írásbeliséghez, és már néhol szimbolikus a jelentése ezeknek a kis ábráknak, amelyek kezdetben hasonlósági alapon jeleztek egy jelenséget, képet, eszközt, állatot, növényt stb. Mindez azt jelenti, hogy ami eredetileg hasonlítani akart valamire, az a gyakori használat miatt általános, közmegegyezésen alapuló jelentést kapott, tehát szimbólummá vált. A nyugati kultúra viszont – bár használja már ezeket az emojikat – jobbára nem ismeri a szimbolikus jelentéseket, és csak hasonlósági alapon vagyis ikonikusan képes értelmezni.

Jó nagy emoji gyűjteményt találunk magyarázatokkal például ezen a weboldalon: www.iemoji.com.

Az emoji kiejtése [imodzsi], és japánul azt jelenti, hogy 'piktografikus ábrázolás', 'képírás', a szó a 'kép' (japánul e) és a 'levél' (japánul moji) szavak összevonásából származik (http://en.wikipedia.org/wiki/Emoji). Érdekes az angolos műveltségű emberek számára, hogy ez a szó némiképpen felidézi az emotikon szóalakot.

Bódi Zoltán

| Még több lehetőség

0 Tovább

Svájci bicska telefon-tok

Ma már mindenki zsebében ott va egy okosteledon, és sokak zsebéből egy svájci bicska sem hiányozhat.  Valakinek még ezt is sikerült egybe gyúrni.

TaskOne egy multifunkcionális iPhone-tok egy rakás eszközzel. Hihetetlen, de a vékony tokban rejtőzik kés, fűrész, sörnyitó, csavarhúzó, összesen 16 szerszám. Ráadásként még egy vonalzó is hátlapba van öntve. Mindezt úgy, hogy a védőtok alig lesz vastagabb.

 Toochee, a Galaktikus

(via gadgeteer)

0 Tovább

Több mobil, mint fogkefe - beszámoló a Mobile Hungary-ról

A héten rendezték az első Mobile Hungary-t, amely illeszkedik a Media Hungary és az Internet Hungary rendezvények sorába. Az eseményen több százan vettek részt, párhuzamos program folyt három teremben. 

A megnyitót Novák Péter (IAB) tartotta. Többek között megtudhattuk belőle, hogy több mobil van már a világon, mint fogkefe. Az is kiderült, hogy Amerikában már van olyan étterem, ahol azért jár kedvezmény, ha a ruhatárban hagyod a mobilod (és erre nem azért kérnek meg, mert szeretnék ellopni a készüléket vagy az azon levő adatokat). Komolyra fordítva a szót a magyar mobil piac egyébként szépen fejlődik, idén kb. 700 millió forint körül fog alakulni a mobilos reklámköltés. Onnan nézve, hogy mennyit költenek más médiumokban, ez kevés. Onnan nézve viszont, hogy 1-2 éve még nem létezett ez a piac, szép teljesítmény.

A megnyitó után György Péter, egyetemi tanár előadása következett. György szerint az okostelefon egyre inkább az az eszköz, amin nem beszélgetünk, hanem számtalan egyéb dolgot csinálunk vele - ezért már eleve a neve is anakronisztikus. Mindeközben (nem csak) a legfiatalabb használók fejében teljesen átalakul a térrel kapcsolatos fogalomrendszer, megváltozik a lépték fogalma, mi van közel és távol, minek van jelentősége az életünkben. Ezek a mentális reprezentációk meghatározzák, hogy hogyan látjuk a világunkat, mit gondolunk egyáltalán bele tartozónak (lásd például Saul Steinberg híres, 1976-os karikatúráját a NY-i 9. utcáról, mint a világ közepéről).

György Péter előadását egy kutatói kerekasztal követte, amin jómagam is részt vettem. A kerekasztal előtt a résztvevők 5-5 percben elmondhatták friss kutatásaik eredményeit. 

Madar Norbert, eNET:
- kb. 2,9 millió okostelefon készülék van Magyarországon és pár százezer tablet
- de nem mindet használják, sőt
- kb. a készülékek kicsit több mint feléhez van mobil internet előfizetése a felhasználóknak (ez egybevág a többi cég később bemutatott adataival)

Klenovszki János, NRC:
- az internetezők körében 42%-os az okostelefonnal rendelkezők aránya, ez valamivel kevesebb, mint 2 millió fő
- több szegmensre oszthatók az okostelefonosok (6 ilyen van) a digital warriortól kezdve a kérdéses (out of question) 50+ éves nőkig (körükben igen alacsony az okostelefon tulajdonosok aránya)

- az okostelefonosok egy átlagos napját nézve (naplós módszer alapján) elmondható, hogy reggel 8 és este fél 10 között bármely időpillanatban kb. az okostelefonosok 25-30%-a használja éppen a készülékét.
- az elsődleges használat továbbra is a telefonálás (65% naponta telefonál), de a második már a böngészés (45%), harmadik holtversenyben a Facebook és az SMS (29%-29%)
- ezen felül nagyon sokan használják zenehallgatásra (27%), e-mailezésre (23%), hírolvasásra (21%), játékra (17%) is az okostelefonjukat egy átlagos napon
- médiafogyasztást tekintve egyedül a tv, és az is csak az esti fő műsoridőben képes megelőzni a telefont az okostelefonosok körében, mikozben gyakori a párhuzamos használat a médiafogyasztással 

Ambruszter Géza, Gemius:
- mobil internet előfizetéssel Magyarországon a mobilosok 60%-a rendelkezik, jellemzően 200 megás csomag alatti előfizetéssel
- a mobil internet a teljes internet forgalom 5%-át adja, amivel a kelet-európai átlag (6%) alatt vagyunk valamivel
- a legaktívabbak az iPad használók, az összes mobilos oldalletöltés egyötödéért felelősek

Polyák Balázs, Google:
- a mobilról való keresés az összes keresés 7%-a, ami a nyugati átlag alatt van (pl. Ausztria 16%, Egyesült Királyság 21% - 2012 Harmadik negyedéves adatok)
- nálunk is tendencia, hogy csütörtök, péntektől kezdve csökkenni kezd a desktop keresés és nő a mobilos, ez a csúcsot vasárnap éri el, közben ahogy az emberek vasárnap elkezdenek készülni a hétfőre, újra nőni kezd az asztali keresés
- egyre többen keresnek információt mobilon szórakozással / kikapcsolódással (pl. éttermek), internettel / távközléssel, árakkal (ár-összehasonlítás), egészséggel kapcsolatban...

A konferencián ezt követően rengeteg előadás hangzott el a mobilos piacról, fejlesztésekről, reklámokról, lehetőségekről, biztonságról... A rendezvény hozta a Media Hungaryn vagy Internet Hungaryn már megszokott minőséget, reméljük jövőre ismét megrendezik.

0 Tovább

Magyarországon világhírű háziszámítógépek - Enterprise 64 és 128

Folytatjuk múlt héten elkezdett sorozatunkat: tudtok-e olyan házi számítógépet mondani, amely nem magyar gyártmány, és a valaha gyártott mennyiség negyede Magyarországra került?

Elnézve a cikk címét, nem lesz nehéz a válasz - igen, az Enterprise 64 és 128 az, amelyből a gyártott mennyiség egy negyede (C64-re kivetítve ezt a számot azt jelentené, hogy több, mint 4 millió C64 lett volna Magyarországon. Persze ez csak játék a számokkal.)

Enterprise

1982 a házi számítógép piac robbanásának éve volt az Egyesült Királyságban - legfőképp a ZX Spectrum megjelenése miatt hihetetlenül felpezsdült a piac. Egy Locumals nevű hongkongi kereskedőcég úgy döntött, megbízza az angol Intelligent Software nevű céget egy házi számítógép kifejlesztésére. Az Intelligent Software akkortájt sakkszámítógépek fejlesztésével és eladásával foglalkozott, vezetője egy nemzetközi nagymester, David Levy volt.

0 Tovább

Netidők Blogtársaság

blogavatar

Digitális talkshow írásban is. Itt a Netidők! Ez a Netidők c. rádióműsor (Petőfi Rádió) blogja. Mindaz, ami elhangzik az adásban, meg ami nem.

Utolsó kommentek