Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Integrált informatika

A számítógép egyik legfontosabb eleme, az alaplap tanulmányozása közben bukkanhatunk rá az integrált kifejezésre. Bizonyos kompakt, mobil, egyszerűbb, hatékonyan felépített eszközök, megoldások esetében találkozhatunk az alaplapra integrált kezdetű szerkezetekkel. Alaplapra lehet integrálni hangkártyát, videokártyát akár processzort is.

 

Az integrálás alapjelentése ’beolvasztás’, ’becsatolás’, ’összevonás’, a kifejezés lényegi jelentése az, hogy a különálló elemeket összevonjuk fizikailag vagy elméletileg egységes rendszerré, az integrálás tehát az összevonás, összekapcsolás. Ennek persze különböző módjai lehetnek. Az informatikában a hardverek világában ’beolvasztás’, ’összevonás’ fizikai folyamatát jelenti, míg a szoftverek világában, a rendszerelméleti megközelítés értelmezhető, tehát az összevonás, összekapcsolás elvi módjai.

 

Bizonyos eszközök, amelyek perifériaként, külön csatolósínen, csatlakozón vagy foglalaton kapcsolhatók az alaplaphoz, azokat hozzá is lehet adni, elválaszthatatlanul rögzíteni is lehet az alaplaphoz. Amit az alaplapra előre rögzítenek, pedig (elvileg vagy gyakorlatilag) külön is csatlakoztatható lehet, azt úgy szokták nevezni, hogy integrált vagy alaplapra integrált. Jellemzően a hangrendszereket, videorendszereket vagy más perifériákat integrálnak az alaplapra. A kifejezés egyértelmű és világos, és az idegen eredetű forma megfelelő szakmai környezetet ad: alaplapra integrált hangrendszer, alaplapra integrált videorendszer, alaplapra integrált CPU (central processing unit – processzor).

 

Az elektronikában természetesen igen régóta ismerjük az integrált jelzőt, hisz az integrált áramkörben is megtalálható. Ez egy angol, elektronikai szakkifejezés, amely az integrated circuit szerkezet rövidítéséből kialakult betűszó. A szerkezetet lefordítottuk, és tükörfordításszerűen integrált áramkör formában használjuk. Jellemző a magyar szaknyelvekre, hogy – mint itt is – számos idegen eredetű kifejezést lefordítunk, de a nemzetközi rövidítést megtartjuk: IC, de integrált áramkör. Az integrálás itt is azt jelenti, hogy sok, külön álló elektronikai komponenst összevonunk, összekapcsolunk.

 

Egy újabb kontextust teremt az integrált fejlesztői környezet (integrated development environment – IDE) ’a programozást megkönnyítő, részben automatizált fejlesztői rendszer’: magukban foglalnak olyan kiegészítő eszközöket, amelyek megkönnyítik a programozást. Tehát több eszköz egy csomagban összekapcsolva, együtt, amit külön-külön is használnia kell vagy lehet a programozónak.

Bódi Zoltán

| Még több lehetőség

0 Tovább

Alaplap - processzorfoglalatok

Az alaplapról már az Infoszótár nyomtatott változatában is olvashatnak, mert már régen feldolgoztam, ezúttal az alaplapi processzorfoglalatokról írok. Az alaplapról röviden csak annyit, hogy az angol neve a fantáziadús motherboard, ami az anya (mother) és a lap (board) elemek összetételéből alakult ki, és ebben az esetben az anya az anyacsavar összetételben lévő előtag jelentésében használatos. Tehát a motherboard, illetve magyarul az alaplap egy csatlakozókkal ellátott, bonyolult nyomtatott áramkör, amelybe a számítógép alkotóelemeit lehet behelyezni.

 

Az alaplap csatlakozóit a magyar szakmai nyelvben leginkább foglalatnak szokták nevezni, hisz ez jól megfelel az eredeti, angol connector főnévnek. A processzorfoglalatok esetében viszont a helyzet kicsit bonyolódik, mert itt kis túlzással annyi foglalattípus van, amennyi csillag az égen. Minden felhasználónak rémálma lehet manapság egy alaplapcsere, mert már 1-2 évvel korábbi processzorok tokozásához nem nagyon vagy csak aránytalanul drágán lehet alaplapot találni, hisz a gyártók a processzorok újabb típusainál nagyon gyakran változtatják meg a CPU (központi műveleti egység) csatlakozását, tokozását, így a régebbi processzor a vadonatúj alaplapba nem biztos, hogy belemegy.

 

A látszólagos nagy káoszban is kirajzolódik, hogy alapvetően két processzorfoglalat-típus (és ezeknek rengeteg alváltozata) fordul elő: a socket és a slot. Hozzáteszem, hogy az ezredforduló óta már leginkább csak a socket típusú tokozással találkozunk. A technológiai bonyolultság, és a viszonylag szűk körű szakmai előfordulás miatt a socket és a slot alpítusainak megnevezéseit itt nem elemzem.

 

Az angol socket főnévnek több jelentése van, itt a ’foglalat’, ’tok’ az aktuális, mégpedig a socket olyan foglalat, amelybe bele lehet helyezni valamit, például a falba épített elektromos csatlakozó aljzat is socket, míg a processzorok esetében ennél a foglalattípusnál tűk és kis, hozzájuk illeszkedő lyukacskák találhatók. Érdekesség, hogy a fejlesztések során kezdetben a processzorok alján voltak a tűk (szinte modellenként eltérő számban) és a socket foglalatban a csatlakozók, ám később ezek bizonyos modelleknél helyet cseréltek, és az alaplapi socekt foglalatra kerültek a tűk, és a processzor tokjára a foglalatok.

 

Tehát az elektronikában ugyan magyarítjuk a socketet aljzat, csatlakozó aljzat formában, ám az informatikában, az alaplapi processzorfoglalatok esetében ez is csak egyszerűen foglalat, és ha a típusát akarjuk jelölni, akkor csak az angol socket formát használjuk magyar környezetben is.

 

A másik jelentős processzorfoglalat-típus a slot. Hozzáteszem, hogy a slot viszonylag rövid karriert futott be a processzorfoglalatok világában, mert jellemzően az 1990-es évek vége és 2000 közötti pár évben fejlesztettek ilyen tokozású processzorkokat, és hozzájuk való alaplapokat. Az egyéb bővítőkártyák (pl. videokártyák) viszont mind a mai napig slot foglalatban illeszkednek.

 

Az angol slot főnév jelentése ’retesz’, ’horony’, ’rés’. Ebből a jelentésből kiderül, hogy a slot típusú foglalatok csatlakozója egészen más, mint a socketé. A slotok esetében inkább egy retesszel ellátott csatlakozó sínbe illeszkedik a procsesszor. A technológiai különbség ellenére ezt is foglalatnak nevezzük magyarul, és a pontos típus esetében hozzátesszük, hogy slot (illetve annak altípusát).

 

Hangzatos volna, ha a socket helyett az aljzat, a slot helyett például a retesz lenne a magyarított forma, ám ez mégsem így van. A magyar szaknyelvben tehát a processzorfoglalat egy gyűjtőnév, amely egyszerre jelenti az összes típust, míg az altípus jelölésére az eredeti, angol megnevezéseket használjuk.

 

Igazi nyelvi csemege, hogy a slot foglalatok viszonylag rövid élettartama, és szűk körű használata miatt, 2000 körül gyártottak olyan átalakítókat, amelyek lehetővé tették socket tokozású processzorok behelyezését slot foglalatba, ezt egy érdekes szóösszevonással sloketnek nevezték el, ami a slot és a socket szóalakok csonkolt formáiból áll.

Bódi Zoltán

| Még több lehetőség

  • Kövess minket, hogy első kézből értesülj mindenről, ami velünk történik, vagy iratkozz fel a napi hírlevelünkre.

    Email címed:

0 Tovább

Kisasztal komputer őrülteknek

Sokan vagyunk olyanok, akinek van otthon régi számítógépe, és nem tudja, mit kezdjen vele. Itt egy jó példa arra, hogy hogyan lehet kreatív módon megszabadulni a régi számítógépektől.

A legtöbben, akik szeretik a számítógépüket, nem könnyen válnak meg tőle. Akik nem adták el a régi PC-jüket időben, képtelenek megtenni most, mert senki nem akar megvásárolni mondjuk egy régi Pentium II számítógép többé. Még olyat is nehéz találni, aki elfogadná ajándékba.

Ez a különleges geeky asztalt több tucat alaplapból és egyéb alkatrészből építették, amelyeket mind régi PC-kből szereltek ki. A takarítása és használata egy rémálom lenne, ha nem lenne üveglapokkal borítva. Mindenesetre nem egy barátnőbarát műtárgy.

Toochee, a Galaktikus

0 Tovább

Netidők Blogtársaság

blogavatar

Digitális talkshow írásban is. Itt a Netidők! Ez a Netidők c. rádióműsor (Petőfi Rádió) blogja. Mindaz, ami elhangzik az adásban, meg ami nem.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek