Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Sherlock Holmes és a Központi Adatnyilvántartó

- Tudja esetleg, hogy mi az a Központi Adatnyilvántartó? – kérdezte egy ügyfelem.

- Sosem hallottam róla. – válaszoltam.

- De ez egy  hivatalos szerv, nem? – folytatta.

- Miért fontos ez? – lettem kíváncsi.

- Hát csak azért, mert a titkárnőm pont most rendelt meg tőlük 62.000 + ÁFA díjért egy éves szolgáltatást, amire szerintem semmi szükségünk nincs. Azt mondta ellenőrizte: van honlapjuk és zöld számuk. Az ügyintéző pedig nagyon erélyes volt: ő csak abból választhatott, hogy 8 vagy 15 napra szeretnénk-e fizetni.

“Központi Adatnyilvántartó... Hivatal”  - ez hihetőnek hangzik, de - gondoltam tovább - ha bevezettek volna valóban egy új hivatalt, amely szolgáltatásaira minden magyar cégnek elő kell fizetnie, az – még a szigorodó médiatörvény mellett is - elég komoly sajtóvisszhangot kapott volna, hiszen ilyesmit nem lehet “csak úgy”.

Ezt követően rutinos netezőként (és ügyvédként) az alábbi – bárki által szintén használható – kutatást végeztem:

 

1.      Weboldal ellenőrzés

www.kozpontiadatnyilvantarto.hu – az oldal egyszerű, letisztult. Balra fent van egy Magyarországot magában foglaló pecsét, illetve egy ingyenesen hívható zöldszám.

Két felületen lehet belépni, egy cégesen és egy intézményin. A két aloldal tartalma között jelentős különbséget nem sikerült felfedeznem. Mindkettő tartalmaz több címert és minisztériumok honlapjain közzétett tartalmakat. (Felmerül persze a kérdés, hogy ezekre vonatkozóan vajon rendelkeznek-e engedéllyel.)

A másik fontos meglátás – amely talán nem köztudott -, hogy zöldszámot bárki igényelhet.

Az oldal egyébként tartalmazza az alábbi (részleges) információkat a céggel kapcsolatosan:

Központi Adatnyilvántartó Kft.
adószám: 14769256-2-13
cégjegyzékszám: 13-09-133603
elérhetőség: 1072 Budapest, Rákóczi út 40.

Erre mondta az ügyfelem, hogy azt gondolta, ez akár egy állami tulajdonban álló cég is lehet. Mire érdemes tehát itt felfigyelni? Arra, hogy a cégjegyzékszám 13-al kezdődik. Ez egyértelműen arra utal, hogy a cég székhelye nem Budapesten van. A budapesti cégek cégjegyzékszáma 01-es.

Az, hogy a cég székhelye nem jelent meg, egyrészt gyanús, másrészt jogszabályba (az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, a továbbiakban: Elker tv.) ütközik.

 

2.      Domain név ellenőrzés

A következő lépés a domain ellenőrzése. Itt a www.domain.hu oldalt javaslom, ahol a részletes keresés használatával megtudhatjuk, hogy a domain whois rekordja az alábbi:

domain:kozpontiadatnyilvantarto.hu

domain-használó:    Private person

domain-használó:Jobbágy János

...

regisztrálva:2009-05-19 23:00:45

 

3.      Cégadatok ellenőrzése

Már csak egy lépés marad hátra, a cég ellenőrzése. Ezt ingyenesen meg lehet tenni a www.e-cegjegyzek.hu domain alatt.

Itt aztán kiderülnek az alábbiak (csak a lényeget emelve ki):

A cég a Cg.13-09-133603 cégjegyzékszámú KÖZPONTI ADATNYILVÁNTARTÓ Korlátolt Felelősségű Társaság, amely székhelye: 2161 Csomád, Akácos utca 13.). Ezen felül megtudható, hogy a cég főtevékenysége: Reklámügynöki tevékenység, a cég 500.000,- forintos tőkével került megalapításra.

Ha valaki tovább olvassa, kitűnik az is, hogy a társaság egyetlen tagja azonos a domaint regisztráló magánszeméllyel.

A válasz tehát a fent feltett kérdésre: ez egy teljesen egyszerű, egyszemélyes korlátolt felelősségű társaság, amelyet 500.000,- forintos tőkével hozott létre egy magánszemély. Nem kapcsolódik semmilyen állami szervhez, nem lát el hivatalos hatáskört sem feladatot.

Egy olyan adatszolgáltatást kínál, amely egyébként több helyen is elérhető a piacon. Ennek ismeretében pedig mindenki szabadon eldöntheti, hogy kíván-e velük szerződést kötni.

Tanulság (minden történet végén van ilyen):

Semmi sem lesz attól hivatalos, hogy az APEH (NAV)-ra emlékeztető körpecsétje van.

 

Dr. Dudás-Sherlock Ágnes

 

0 Tovább

Néhány pixel az életemből avagy a szerzői jogon innen és túl

Indítottam egy fotósblogot. Annak ellenére, hogy látom a kockázatát annak, mivel is jár ez. Hiszen már több perben képviseltem fotósokat, akiknek a netre kitett képeit engedély nélkül felhasználták mindenféle célokra. (Karácsonyi üdvözlőlaptól a pólónyomatig volt minden.)

 

Előzmények

Szeretek fotózni. Az első analóg gépemet 2001-ben vettem Amerikában. A gép kb. 2 napos volt, amikor lebucskázott egy 70 méter mély szakadékba hátizsákostól. Épségben maradt és évekig kitartott, de aztán behálózott a digitális kor engem is. Az első tükörreflexes digitális gépem egy Canon EOS 20D volt. Ez - mivel nem vetettem alá töréstesztnek - a mai napig hű társam. Nagyságrendileg 200 ezer képet készítettem vele.

 

Ez már régen túl van a különféle tesztekben megadott lélektani határon. (Néha azt hiszem, van valami privát csodám, ami megtartja a gépeimet működőképes állapotban.) 2007-ben a 8. ARC kiállításon meg is jelent az egyik fotóm, illetve megjelentem magam is egy plakáton :)

 

 

 

 

Visszatérve a blogra...

Akkor indítottam, amikor rájöttem, hogy "mostanra már annyit fényképeztem, hogy igazán megtanulnék fotózni." Bejelentkeztem tehát egy oktatóhoz Farkas-Szőke Balázshoz, mivel nagyon megfogott, hogy ő referenciaként a tanítványai képeit mutatta meg a neten.

Az ő javaslatára vettem egy Sony Alpha 500-as gépet és Minolta objektíveket hozzá... azóta pedig nincs megállás :). Ha olyan helyen járok, ahol szép témákat ad a táj, vagy a társaság, ritkán készítek kevesebb képet 300-nál. Ezek egy része még nyilván tökéletlen lesz, hiszen tanulnom kell a fényeket, a gépemet...

De szerencsére erősségem a "témalátás"... már akkor is fotókat látok, ha nincs nálam gép. :) Néha az teszi a képet különlegessé, hogy onnan nézem, ahonnan más talán még sosem... (Vajon mi is ez alábbi képen?*)

*Ez egy utcai lámpa felülről :)

Az oldalt ezért is neveztem el Életképtárnak.

Itt érhető el: eletkeptar.freeblog.hu.

 

Egyértelmű a következő kérdés: miért freeblog?

A válasz pedig egyszerű: ismerem a felületét, könnyű használni és anyu(ha) blogsablonja, amit választottam tökéletes ahhoz, hogy a képnek adja a szemlélő fókuszát.  Egyszer majd váltok és saját weblapot kap az életképtár, de az még nem most lesz.

 


Na és mi lesz a jogvédelemmel?

Próbáltam felhívni a képek iránt érdeklődők figyelmét a blog oldalán arra, hogy:

"Az ide feltöltött képek szerzői jogi oltalom alatt állnak. A feltöltőjük e jogterülettel foglalkozó ügyvéd. Ha használni szeretnéd, kérj engedélyt, úgy mindenkinek jobb lesz. :)"

Engedélyt kérni pedig kommentben vagy e-mailben lehet. (A freeblog sajátossága, hogy ha az ember a postoló nevére kattint megláthatja a profilját és ott az elérhetőségeit.)

A netre feltöltött képek egyébként kereshetőek szerte a világhálón pl. ezzel a szuper szoftverrel: http://www.tineye.com/ Tehát egyre könnyebb "lebukni."

Ha valaki engedélyt kér, akkor magáncélú felhasználásnál (pl. ő is kiteszi a weboldalára) a szerző megjelölése (nevem és a blog címe) mellett azt várom el, hogy ne dolgozza át (semmit ne változtasson rajta, se színt, se méretet, stb.) a képemet.

Ha pedig a felhasználás (akár közvetve is) kereskedelmi célt szolgál, akkor úgyis felhasználási szerződést kell kötnünk, hiszen ezt írja elő a törvény.

A világot - ahogyan azt én észlelem - szeretem megmutatni. A blog ennek az útnak az eleje...

 

1 Tovább

A válás oka: Facebook

A közösségi oldalak alapjaiban változtatták meg az emberek ismerkedési, barátkozási, és udvarlási szokásait. Egyúttal megváltoztak ezeknek módjai is, valóságos problémákat hoztak a virtuális kapcsolatok. A közösségi portálok egyre több embert csábítanak arra, hogy netes kapcsolataikkal megcsalják partnereiket. Erről kik mesélhetnének jobban, mint az ügyvédek.

Válóperes ügyvédek szerint a népszerű közösségi portálok egyre több embert csábítanak arra, hogy netes kapcsolataikkal csalják meg partnereiket. Egy válásokra szakosodott ügyvédi iroda szerint a keresetek egyötödében kerül említésre a Facebook. A féltékeny házastársak szintén a közösségi portálokat használják, hogy a flörtre, szerelmi viszonyokra bizonyítékokat gyűjtsenek. A legtöbb esetben az online szexuális csevegés okozza a bajt, míg a közösségi portálokon hagyott kacérkodó üzeneteket is egyre többször csatolják a szokatlan viselkedés bizonyítékaiként.

Egyszerűbb eset, ha valaki a közösségi portálon a személyi adataiban már elváltnak vagy függetlennek tünteti fel magát, miközben hivatalosan még házasságban, illetve kapcsolatban él. Az is növelte a válások számát, hogy az ellaposodott párkapcsolatban élő férjek, feleségek az ilyen oldalakat az első szerelmeikkel való kapcsolatfelvételre használták.

Tücsi a Galaktikus

 

1 Tovább

Netidők Blogtársaság

blogavatar

Digitális talkshow írásban is. Itt a Netidők! Ez a Netidők c. rádióműsor (Petőfi Rádió) blogja. Mindaz, ami elhangzik az adásban, meg ami nem.

Utolsó kommentek